top of page

Porozmawiamy?

  • Zdjęcie autora: Angelika Joanna Wiercioch
    Angelika Joanna Wiercioch
  • 3 maj 2020
  • 3 minut(y) czytania

„ Nawet najwięksi odkrywcy nie odbywają podróży tak dalekich,jak ktoś kto podróżuje w głąb swojego serca

Julien Green


Witajcie w Poniedziałek <3 Mam nadzieję, że weekend majowy spędziliście bardzo miło i mieliście okazję oderwać się od szarej codzienności. Żeby nie było u mnie tylko łatwo i przyjemnie- dzisiaj przygotowałam temat niby dobrze znany ale często bagatelizowany i ignorowany. Dzisiaj chciałabym pomówić z Wami o tym, czy rozmawiacie sami ze sobą. Ciekawa jestem bardzo czy w ogóle to robicie, jak często i co Wam osobiście to daje w życiu codziennym. Szczerze powiem, że zanim nauczyłam się to robić, a z pewnością jeszcze nie doszłam do perfekcji, to często biłam się sama ze swoimi myślami, które niczego poza ogromnym bólem głowy, nie wnosiły do mojego życia. Starałam się je zagłuszyć i pozbyć się za wszelką cenę, jednak dopiero wtedy, gdy zaczęłam się im przysłuchiwać i układać, to coś z tego zaczęło powstawać. Do sedna- kto jest dla nas najbliższą osobą w życiu, na którą zawsze możemy liczyć i na której powinniśmy zawsze polegać? Kto jest przy nas zawsze wtedy, gdy cała reszta świata zamyka przed nami drzwi i kto z nami celebruje wszystkie sukcesy i radosne chwile w życiu? Zapewne szukacie teraz w głowie odpowiedniej osoby- może to mama, przyjaciółka, chłopak, Bóg a może nikt? Czy Ktoś z Was w tej chwili pomyślał o sobie samym? Przecież my dla siebie jesteśmy najbliżsi- nikt nas nie zna lepiej i nikt z nami nie spędza więcej czasu niż my sami. Skoro tak jest to dlaczego tak rzadko albo wcale udaje nam się porozmawiać właśnie z nami samymi i to na dodatek w sposób konstruktywny? Odpowiedź jest prosta- jest to zbyt mała świadomość na temat tego, jak powinna wyglądać taka rozmowa i jak ważna w naszym życiu..


W pierwszej kolejności opowiem krótko o tym co właściwie daje nam rozmowa z nami samymi (może Ci, którzy tego jeszcze nie robią, przekonają się do niej :) )


Najważniejszą jej zaletą jest poprawa w działaniu mózgu i zdolności percepcji. Jest to idealny sposób na lepsze radzenie sobie z emocjami, których często nie rozumiemy, próbujemy się wybyć lub przeżywamy zbyt mocno. Rozmowa taka wpływa także na ulepszenie zdolności uwagi i refleksji nad tym co dzieje się w naszym życiu i dookoła nas. Właściwie przeprowadzona stanowi ścieżkę do odzyskania równowagi, właściwego zrozumienia i spokoju. Pozwala nam się skupić na teraźniejszości, podnosi naszą motywację, a przede wszystkim pomaga wyzbyć się negatywnych myśli, które często wkradają się do naszych głów.


„ Istota ludzka jest niesamowicie podatna na negatywny wpływ wywierany przez swoją własną osobę”- Ethan Kross; naukowiec psychologii emocjonalnej


Powyższy cytat doskonale odnosi się do kwestii największego błędu jaki popełniamy w momencie, gdy mówimy do siebie, a którym jest nadmierna krytyka. Zauważmy, iż w momencie, gdy coś nam nie wychodzi, albo postąpimy w sposób, który daje nam efekty odwrotny do zamierzonego, to jesteśmy sami dla siebie po prostu podli. Jedną rzecz potrafimy wyrzucać sobie przez długi okres czasu i nieustannie się nią zadręczać. Sami siebie linczujemy, zaniżając własny potencjał i sprowadzając swoją wartość niemal do zera. Przecież nie o to chodzi prawda? Kolejną dosyć istotną pułapką jest zbytnia pobłażliwość. Podczas, gdy jedni ludzie się pogrążają w poczuciu beznadziei, inni w tym czasie wszystko bagatelizują nie ponosząc przy tym żadnej odpowiedzialności za swoje czyny. Są zawsze z siebie zadowoleni, nie przyswajają informacji na temat popełnionych błędów i nie czują się w żadnym stopniu zobowiązani do naprawy żadnego z popełnionych błędów. Dosyć niesprawiedliwe prawda?


Osoby, które rozmawiały same ze sobą i które zaczynały dialog od wypowiedzenia swojego imienia, odnosiły większe sukcesy w życiu, były bardziej pewne siebie i szczęśliwsze”- Ethan Kross


Co zatem jest ważne, aby rozmawiając ze sobą robić to właściwie?


Rozmowa taka będzie najbardziej efektywna, gdy będzie pozytywna, konstruktywna, czuła i przede wszystkim szczera. Zawsze, gdy znajdziemy się w trudnej lub stresującej dla nas sytuacji warto sobie powtarzać, zaczynając od wypowiedzenia swojego imienia proste zdania, które staną się motywacją do naszego działania. Są to m. in:

skup się”, „dasz radę”, „zrobiłeś co mogłeś”, „ tracisz czas


Comments


92953443_222063309128766_597883056608929

O mnie 

Z wykształcenia jestem kosmetologiem, z zamiłowania natomiast smakoszem życia. Niektórzy mówią specyficzna, inni niezrozumiała, a jeszcze inni, że wyjątkowa- ja zaś uważam, że jestem zwykłą kobietą o artystycznym usposobieniu, która kreuje swoje życie przepełnione wieloma pasjami. 

Join My Mailing List

Thanks for submitting!

© 2023 by Going Places. Proudly created with Wix.com

  • White Facebook Icon
bottom of page